Menu
Fragmenty książki w najnowszym numerze miesięcznika „W sieci historii”

„Z jednej strony nasza pozycja była coraz słabsza. Z drugiej – dążenia Kuronia, żeby wtłoczyć ruch oporu w swoje październikowo-komunistyczne wyobrażenie o ewolucji systemu przegrały z rzeczywistym nastawieniem społeczeństwa. Jego koncepcje – naszym zdaniem – doprowadziły do tego, że polski potencjał niepodległościowy w dużym stopniu został wówczas zmarnowany. To doświadczenie nauczyło mnie jednego – nigdy nie należy zawierać kompromisów z lewicą komunistyczną i postkomunistyczną” – mówi Antoni Macierewicz.

 

Zachęcamy do lektury fragmentów książki „Harcerską drogą do niepodległości. Od »Czarnej Jedynki« do Komitetu Obrony Robotników” opublikowanych w najnowszym numerze miesięcznika „W sieci historii”.

Trudne odkłamywanie historii – wywiad z dr Justyną Błażejowską

Obydwa środowiska różniły się stosunkiem do kwestii niepodległości, miały zupełnie odmienną wizję Polski. Jacek Kuroń i Adam Michnik byli ugodowi wobec władz PRL, wysyłali sygnały do Edwarda Gierka, że jakaś forma porozumienia z opozycją jest możliwa. Ich strategia przewidywała »grę na frakcje« wewnątrz PZPR i możliwość »dogadania się« z partyjnymi liberałami. Wypowiadali się zdecydowanie przeciw »radykalnym« formom protestów, np. manifestacjom ulicznym. Stosunek do takich wystąpień był przyczyną dużego konfliktu w KSS »KOR« pod koniec 1979 roku, kiedy to środowisko Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego postanowiło zorganizować demonstrację w rocznicę grudniowej masakry na Wybrzeżu. Po prostu jedni dążyli do ustanowienia »socjalizmu z ludzką twarzą«, drudzy – do niepodległej Polski” – mówi Justyna Błażejowska w wywiadzie dla tygodnika „Niedziela”.

Zachęcamy do lektury tekstu w najnowszym numerze pisma.

Promocja książki „Harcerską drogą do niepodległości. Od »Czarnej Jedynki« do Komitetu Obrony Robotników” w Krakowie

W sobotę, 29 października, podczas 20. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, odbyło się spotkanie z bohaterami książki „Harcerską drogą do niepodległości. Od »Czarnej Jedynki« do Komitetu Obrony Robotników”: Antonim Macierewiczem i Piotrem Naimskim, oraz autorką Justyną Błażejowską.
Od godziny 16.00 Piotr Naimski podpisywał egzemplarze publikacji na stoisku wydawnictwa Arcana.

Fot. Ppor. Robert Suchy / CO MON

 

 

 

Dziś w radomskiej Fabryce Broni

Dzisiaj Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Justyna Błażejowska byli w radomskiej Fabryce Broni. Minister Obrony Narodowej wręczył grupie uczestników antykomunistycznego buntu w czerwcu 1976 r. zapomogi z Funduszu Wsparcia dla byłych pracowników Zakładów Metalowych „Łucznik”, utworzonego przez Polską Grupę Zbrojeniową. Wszyscy otrzymali książkę „Harcerską drogą do niepodległości. Od »Czarnej Jedynki« do Komitetu Obrony Robotników”.

Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

 


Bohaterowie i autorka książki na Przystanku Historia!

12 października w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki odbyła się uroczysta promocja książki „Harcerską drogą do niepodległości. Od »Czarnej Jedynki« do Komitetu Obrony Robotników” z udziałem autorki Justyny Błażejowskiej i bohaterów: Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego. W spotkaniu uczestniczył wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk. Dyskusję prowadziła dr Cecylia Kuta z krakowskiego oddziału IPN-u. Mimo że wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 11.00, audytorium liczyło ponad 100 osób!

Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON