Menu
Jesteśmy na facebooku!

Zapraszamy na fb naszej książki!

Na Targach Książki Historycznej na Zamku Królewskim w Warszawie

„To jest książka, której tytuł najlepiej oddaje jej istotę, czyli »Harcerską drogą do niepodległości«. To jest historia o tym, jak skauting, jak harcerstwo doprowadziło konkretną grupę ludzi do tego, że sformułowała, a następnie zrealizowała program niepodległościowy na różnych etapach swojej działalności” – podkreślił Antoni Macierewicz podczas niedzielnej promocji książki „Harcerską drogą do niepodległości. Od »Czarnej Jedynki« do Komitetu Obrony Robotników” na Targach Książki Historycznej w Warszawie.

„Ten cel, którym była Polska niepodległa […] był uważany za nieosiągalny, niemożliwy do realizacji, konfrontacyjny, prowadzący do bezpośrednich represji, do klęski przez tych, którzy uważali, że trzeba porozumiewać się z komunistyczną władzą” – uzupełnił Piotr Naimski.

Z kolei autorka – dr Justyna Błażejowska wyraziła nadzieję, że książka „w pewnym sensie uniemożliwi dalsze fałszowanie i zakłamywanie dziejów Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej »KOR«”.

 

Publiczność liczyła sto osób, sala konferencyjna w namiocie przed Arkadami Kubickiego była pełna. Po promocji Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Justyna Błażejowska przeszli na stoisko Księgarni Historycznej, gdzie kontynuowali podpisywanie książek.

 

 

Zachęcamy do lektury relacji ze spotkania opublikowanej przez portal wpolityce.pl

Zachęcamy do obejrzenia nagrania ze spotkania (dzięki portalowi blogpress.pl)

Fot. MON; W.J. Szulecki

 

Piotr Naimski o „Harcerskiej drodze do niepodległości”

Piotr Naimski o „Harcerskiej drodze do niepodległości”:

„W latach 60. i 70. w młodym środowisku »Czarnej Jedynki« w Warszawie rodziła się myśl niepodległościowa w sensie praktycznym. To znaczy tam zaczęło się konstruowanie programu dojścia do niepodległej Polski i z tego środowiska byli ludzie, którzy założyli Komitet Obrony Robotników w 1976 r. Komitet Obrony Robotników wpisywał się w przyjętą wówczas taktykę budowy niezależnych instytucji społecznych, niezależnych od komunistów, niezależnych od władzy, budowania krok po kroku polskiej niepodległości. Niepodległości jako niepodzielnego celu, który powinien być, musi być osiągnięty, a który jest w sprzeczności z wszelkimi programami ograniczonej suwerenności, finlandyzacji, które wtedy były bardzo popularne. Myśmy tego nie chcieli. Ta książka [„Harcerską drogą do niepodległości. Od »Czarnej Jedynki« do Komitetu Obrony Robotników”] pokazuje, tłumaczy ten spór ideowy i polityczny o Polskę, który wtedy miał miejsce. Komitet Obrony Robotników był tym miejscem, w którym spór się toczył od samego początku. Połączyła nas wtedy doraźna konieczność, potrzeba współdziałania przy obronie ludzi represjonowanych. To był rodzaj okrągłego stołu, ale tamto doświadczenie spowodowało, że nasze środowisko w okrągłym stole [w 1989 r.] udziału nie wzięło.

Tutaj można obejrzeć nagranie

Książka „Harcerską drogą do niepodległości…” na Targach Książki Historycznej na Zamku Królewskim w Warszawie (24-27 listopada)

Podczas Warszawskich Targów Książki Historycznej w Warszawie książkę „Harcerską drogą do niepodległości. Od »Czarnej Jedynki« do Komitetu Obrony Robotników” będzie można kupić na stoisku Księgarni Historycznej nr stoiska 37.

W niedzielę 27 listopada zapraszamy na spotkanie promocyjne z udziałem Antoniego Macierewicza, Piotra Naimskiego i autorki Justyny Błażejowskiej. Szczegóły w zakładce „Spotkania”.

Spotkanie z Piotrem Naimskim i Justyną Błażejowską w bibliotece na Bemowie

23 listopada odbyło się spotkanie z jednym z założycieli KOR-u Piotrem Naimskim i autorką książki Harcerską drogą do niepodległości. Od »Czarnej Jedynki« do Komitetu Obrony Robotników” dr Justyną Błażejowską w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy przy ul. Powstańców Śląskich 17.